Uluslararası Işık Günü Etkinliği Çerçevesinde Seminerler Düzenlendi.

İYTE Fotonik Bölümü, ışığın önemine dikkat çekmek ve insanlığın ışığın altında yaşamını iyileştirmeye yönelik çabalarını vurgulamak amacıyla ‘Uluslararası Işık Günü’ etkinliğini bugün İYTE TAM Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Etkinlik, Fotonik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Canan Varlıklı ve İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’ın açılış konuşmaları ile başladı. Prof. Dr. Varlıklı, Maiman tarafından lazerin icadını hatırlattı ve bu keşif sayesinde fotonik uygulamaların ve teknolojilerin açtığı alanın önemini vurguladı. Prof. Dr. Baran ise, ışığın sadece bilimsel bir kavram olmaktan öte, insanlığın yaşam kalitesini artırmada oynadığı kilit role dikkat çekti.

Etkinliğin davetli konuşmacılarından Tayland’dan Dr. Sarun Sumriddetchkajorn, “Unleashing the Power of Agri-Photonics” başlıklı konuşmasıyla tarımda fotonik uygulamalardan bahsetti. Dr. Sumriddetchkajorn, tarımsal verimliliği artırmak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını geliştirmek amacıyla fotonik teknolojilerin nasıl kullanıldığını örneklerle açıkladı.

Ardından Marmara Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Saadeddin Öztürk, “Biomedical Optics for Cancer Monitoring and Diagnostics” başlıklı konuşmasıyla optik tomografi yöntemlerinden bahsetti. Dr. Öztürk, kanser teşhisi ve izlenmesinde optik teknolojilerin sunduğu yenilikçi çözümleri ve bu alandaki son gelişmeleri aktardı.

Son olarak, ANSYS’ten Erkan Taha Erdoğan, “The Importance of Optics and Photonics and Ways to Invest In The Future” başlıklı konuşmasıyla endüstride optik ve fotoniğin uygulamalarından bahsetti. Erdoğan, optik ve fotonik teknolojilerinin gelecekteki yatırım fırsatlarına nasıl yön verdiğini ve bu teknolojilerin sanayiye olan etkisini detaylandırdı.

Fotonik alanına ilgi duyan öğrenci ve akademisyenlerin yanı sıra, sektör profesyonelleri ve meraklıları da etkinliğe ilgi gösterirken, katılımcılar farklı alanlarda ışığın kullanımına dair bilgi edinme ve bu alanlardaki son gelişmeleri dinleme fırsatı buldular.